Botoks, PRP, Dolgu

22 Oca

Kızma, üzülme, gülme, şaşırma, ağlama, gözleri kısarak bakma gibi hareketler yüz ve mimik kaslarını çalıştırır. Bu hareketler sonucu ciltte kırışıklıklar oluşur. İlerleyen yaş ve bazı dış etkenlerle beraber bu kırışıklıklar kalıca hale gelmeye başlar.

İlerleyen teknoloji tıp alanında ayrı mucizeler yaratmaktadır.  Özellikle yaşlanma belirtilerini yok edecek kadar etkili olan botoks, prp, dolgu enjeksiyonları gibi uygulamalar sayesinde kişi sağlıklı ve dilediği yaşta görülebilir.

Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium Botulinum adı verilen bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks dendiğinde ilk akla estetik gelse de, aslında tıbbi birçok alanda bu uygulama kullanılır.

Bu uygulama ilk olarak şaşılık,  blefarospazm ( göz kapaklarını tam hareket ettirememe) hastalığında kullanılmıştır. Daha sonrasında ise çatık kaş nedeniyle meydana gelen kırışıklıkların tedavisinde kullanılarak estetik dünyasında yoğun ilgi görmeye başlamıştır.

Botoks Nerelere Yapılır?

Botoks ilk başlarda göz tembelliği, şaşılık gibi göz hastalıklarında kullanılmaya başlandı. Bu hastalıkların yanı sıra; tek taraflı yüz spazmı, yüz felci, vücudun farklı yerlerinde meydana gelen kas spazmı, aşırı terleme, migren, diş gıcırdatma, çene kasılması gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlandı. 

Ancak  bu uygulamayı bu kadar meşhur olmasının en büyük sebebi estetik ve kozmetik alanda yarattığı olumlu sonuçlar.

Botoks uygulamasının en bilinen faydası kırışıklıkları yok etmesi, kişinin daha genç ve sağlıklı görünüm kazanmasını sağlaması oldu.

Yüz bölgesi için botoks;  alın çizgilerinin olduğu sütü yüz, orta yüz, çene kenarlarının olduğu alt yüz, dış dudak kenarları, boyun ve dekolte  bölgesine uygulanır.

Dolgu Enjeksiyonu Nedir?

Kişinin yaşlı görülmesinin nedenlerinden biri de zaman içinde meydana gelen hacim kaybıdır. Hyaluronik asit, kolajen gibi cildin  temel yapı taşını oluşturan maddelerin azalması sonucu oluşan hacim kaybının en etkili çözümlerinden biri  dolgu enfeksiyonlarıdır.

Dolgu enjeksiyonu; kaybolan hacmi düzeltmek,  meydana gelen kırışıklıkları yok etmek, daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için, ameliyatsız estetik işlemidir.  Bu uygulama sırasında jel benzeri, gerekli maddeler deri altına enjekte edilir.

Dolgu Enjeksiyonu Ne İşe Yarar?

Dolgu enjeksiyonu, problemli olan bölgenin  eski dolgunluğunu geri kazandırır, meydana gelen hasarları onarır, kırışıklıkları yok ederek daha genç ve sağlıklı görünmeyi sağlar.

Cerrahi işlem gerektirmeyen bu uygulama, vücudun neredeyse her bölgesine yapılır.

Bu işlem sırasında vücutla uyumlu maddeler kullanılır.

Dolgu Enjeksiyonu Nerelere Yapılır?

Dolgu enjeksiyonu, vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanabilir. Ancak en sık tercih edilen dolgu işlemleri; dudak, yanak, elmacık kemiği, çene, burun, şakaklar, ağız çevresi,  göz altı torbası, göz çöküklüğü, kaş  dolgu işlemidir.

Dolgu Enjeksiyonu Etkisi Ne Kadar Dayanır?

Dolgu enjeksiyonu uygulaması, bu işin eğitimini almış, uzman doktorlar tarafından yapılır. Ameliyatsız gençleşme sağlayan bu işlem oldukça popülerdir. 

İşlem doktorun uygun gördüğü noktalara uygulanır.  Uygulamanın etkisi, uygulama yapılan bölgeye göre farklılık gösterse de, dolgu sonrası sonuçlar hemen gözle görülür derecede fark edilir.

Dolgunun dayanma süresi kişiden kişiye, işlem yapılan bölgeye göre farklılık gösterir. 

Dolgu Maddeleri Nelerdir?

Dolgu işleminde, vücuda uyum sağlayan maddeler kullanılır. Kullanılan maddelerin; alerji riski taşımadığına, kanserojen olmadığına, partikül oluşturmadığına, enfeksiyon oluşturmadığına, işlem sırasında acı vermediğine dikkat edilir.

Bazı “merdiven altı” tabir edilen, işin uzmanı kişiler tarafından yapılmayan dolgu işlmeleri istenmeyen sonuçlar verebilir.  Hijyenik ortamda, işin eğitimini almış doktor tarafından yapılmayan dolgu  alerjik reaksiyon, enfeksiyon gibi yan etkiler yapabilir.

 En sık kullanılan dolgu maddesi Hyaluronik asittir. Bunun yanı sıra kollajen, kalsiyum hidroksiapatit kristalleri gibi maddelerde dolgu işleminde tercih edilebilir.

PRP Nedir?

PRP, platelet rich plasmanın kısaltması, platelet bakımından zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır.  

Prp işleminde kişinin kendi kanı kullanılır. Alınan kan steril ortamda platelet bakımından zenginleştirilmiş plazma haline getirilir. 

Platet bakımından zenginleştirilmiş olan kan enjeksiyon yolu ile yada lazer roller uygulamasıyla kişiye geri uygulanır.

PRP Ne İşe Yarar?

Plateletlerin diğer bir adı trombosit olarak bilinir. Trombositler, vücutta meydana gelen hasarı onarma, hasarlı dokuyu eski haline getirme görevine sahiptir. Cildin doğal tedavi merkezi olan trombositler, kişinin kan dolaşımıyla taşınır.

PRP uygulaması sayesinde hasarlı doku daha fazla platelet (trombosit) elde eder. 

Bu işlem sadece kozmetik amaçlı kullanılmaz, tedavisi zor yaralar, ortopedik tedaviler, diş implantı gibi birçok tıbbi alanda PRP uygulanır.

PRP Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi ile kök hücre tedavisi aynı değildir. PRP tedavisinde kişinin kanı alınır ve özel tüplere konulur.

Kan tüpleri bu iş için özel olan santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazı belli bir hızla ve sürede dönerek kanın platet hücrelerinden zengin hale gelmesini sağlar.

Elde edilen plazma minik iğneler yardımıyla deri altına enjekte edilir. 

Bazı durumlarda fraksiyonel lazer, fraksiyonel radyofrekans uygulamalarında da platet hücrelerinden zenginleştirilmiş plazma kullanılabilir.

PRP Uygulama Alanları Nelerdir, Kimlere Yapılır?

PRP her yaş kadın ve erkeğe uygulanabilir. Ancak kanser hastaları ve trombosit sayısı düşük kişilere bu tedavi önerilmez.

Kişinin kendi kanından elde edilen plazma sayesinde birçok tıbbi sorun için bu uygulama yapılabilir.

Özellikle cilt üzerinde olumlu sonuçlar verir. 

PRP tedavisi cilt lekeleri, kırışıklık, sivilce ve izleri, cilt çatlakları, ciltte meydana gelen sarkmalar gibi cilt sorunları için sık sık tercih edilir.

PRP’nin kullanıldığı başlıca hastalıklar şunlardır;

  • Diş tedavileri
  • Vasküler hastalıklar
  • İyileşmeyen yaralar
  • Ortopedik sorunlar
  • Yaşlanmayı geciktirme

Tedaviler ve hizmetlerimiz hakkında tüm merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz veya aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dr. İnayet Özhan Öztürk
M
M
17:39 20 Jun 23
Dr İnayet hanım çok becerikli güler yüzlü ve tatlı biri. İyiki burayı tercih ettim. Gerek konumu gerek doktor hanımın ilgisi harikaydı. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.????????????
Dilek Coskun
Dilek Coskun
20:45 24 Feb 23
Muhteşem birisi ben dolgu yaptırdım ve çok memnun kaldım güler yüzü ve her sorduğum soruya gayet güzel bilgi veriyor teşekkür ediyorum ????
Roos Yildiz
Roos Yildiz
20:42 16 Feb 23
Kendinizi guvenle teslim edeceginiz bir hekim. Cok tesekkur ederim ????
Sibel KARAHAN
Sibel KARAHAN
21:38 12 Jun 22
Dr inayet hanım çok iyi bir hekim ve çok iyi bir insandır . Gözünüz kapalı güvenebilirsiniz
Gonca Avşar
Gonca Avşar
17:23 24 Mar 22
Güleryüzlü tavrı ve profesyonelliği ile başarılı bir doktor
Gülen Coşkuner
Gülen Coşkuner
09:43 24 Mar 22
Dr. İnayet Hanım ve ekibi gerçekten muhteşem.Yaptıkları her işlemin hakkını çok yerinde veriyorlar,çok hasta taraftarı bir hekim ve güçlü ekip.İyiki tanıdım çok memnun kaldım .Bütün herkese gönül rahatliğiyla öneriyorum sonsuz teşekkürler Elinize emeğinize sağlık Başarılariniz sürekli ve en zirvede zolsun sağ olun var olun
Murat Öztürk
Murat Öztürk
17:28 18 Mar 22
Ozon tedavisi yaptırdım, fibromiyalji rahatsızlığıma çok fayda etti. Gerçekten güzel bir klinik etlik de olması da çok büyük bir avantaj, herkese tavsiye ediyorum.
Tüm Değerlendirmeleri Oku
js_loader
Paylaş
Yorum yazın

A. Eğlence M. Giresun C. 35/9

Etlik, Keçiören, Ankara

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmt : 9:00 - 18:00

Cep Telefonu

(0532) 464 05 43

WhatsApp

Soru Sor