İğneli Epilasyon

22 Oca

İğneli epilasyon istenmeyen tüylerden, kısa sürede ve kalıcı olarak  kurtulmak için  yaygın tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu uygulama ince ve steril iğneler kullanılarak, kıl köklerinin tahrip edilir.  Bu işlem için iki ayrı metot kullanılır.  İğneli epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın kesin çözümlerinden  biridir.

İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli epilasyon; ince uçlu, steril iğneler kullanılarak yapılan epilasyon işlemidir. Bu yöntemde, ince uçlu iğneler yardımıyla kıl köklerine elektrik akımı verilir ve  tahrip edilir. Elektrik akımı ile tahrip edilen kıl kökleri eski görevini görmez. Bu işlem etkili epilasyon yöntemleri arasında yer alır. İşlem sırasında kişiye özel aletler kullanılır, buda işlemi oldukça güvenli hale getirir.

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yaptırmadan önce, ağda  kılları kökünden alan uygulamalar bırakılmalıdır. İşlemin etkili olması için kıl kökünün oluşmuş olması gerekir. 

İğneli epilasyon için iki ayrı metot vardır. Uygulanacak metot doktor kontrolünden sonra belirlenir. Bu sayede istenmeyen tüylerden  sağlıklı ve kalıcı olarak kurtulunur. 

Uygun metot belirlendikten sonra bu işlem için özel, ince uçlu iğneler kullanılarak kıl köklerine elektrik akımı verilir ve yanması sağlanır.  Bu işlem her kıl için ayrı ayrı yapılır.  Kökleri yanarak tahrip olan kıllar, özel cımbız yardımıyla vücuttan alınır. 

İğneli Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

 İğneli epilasyon işleminde kıl kadar ince iğneler kullanılır.  Bu işlemin  iki ayrı türü vardır;

Galvanik iğneli epilasyon:

Galvanik iğneli epilasyon uygulamasında, ince uçlu, özel iğneler yardımıyla kıl köklerine elektrik akımı aktarılır. Bunun sonucu dokuda hidroksit tuzu üretilir ve kök hücresi tamamen tahrip olur.

Termolisis iğneli epilasyon:

Termolisis yöntemde iletken olarak su kullanılır. Bu işlemde, kıl köklerini sarmalayan kıl köklerine titreşim verilir. Bu sayede kıl kökleri sınır ve tahrip olur.

İğneli epilasyon uzmanlık isteyen bir işlemdir. Bu işin eğitimini almış, steril ortamda doktor tarafından yapılmalıdır.

İğneli Epilasyon Acıtır mı?

Bu işlem, kıl inceliğinde iğneler kullanılarak yapılır. Oldukça ince uçlu iğneler, her kıl köküne ayrı ayrı girer ve kıl folikülünü yakarak tahrip eder.  İşlem sırasında düşük dozda elektrik akımı kullanılır.  Son olarak, yakılarak tahrip olmuş kıllar teker teker, özel cımbız yardımıyla çekilir Bu nedenle, işlem sırasında ufak bir acı hissedilebilinir.  Hissedilen bu acı, kişinin acı eşiği, kıl yapısına göre değişir.  İğneli epilasyon yaptıran bazı kişiler hiç bir acı hissetmezken, bazıları hafif derece acı duyduklarını söylemektedir.

Bu işlem sırasında kişiye özel, steril iğneler kullanılır. Bu nedenle mikrop kapma, hastalık bulaşması gibi durumlar oluşmaz.

İğneli Epilasyon Nerelere Yapılır?

Bu işlem sadece kadınların tercihi değildir. Erkeklerde iğneli epilasyon yaptırarak istenmeyen tüylere kesin çözüm bulmaktadır. Erkekler arasında sırt kılları, göğüs kılları, sakal bölgesi bu işlemin en sık yapıldığı bölgelerdir. Bunların dışında; kol, bacak, genital bölge, yüz bölgesine iğneli epilasyon yapılabilir. Ayrıca lazer epilasyon ardından kalan tek tük kıllar içinde bu işlem yapılır.

İğneli Epilasyon Yüz

“İğneli epilasyon yüze yapılır mı?”

Kadın ve erkeklerin ortak sorusu olan bu sorunun cevabı; “evet”, kadın ve erkeklerin yüz bölgesine iğneli epilasyon yapılır.

Kadınlar kadar erkeklerde bu işlemi yüz bölgesine yaptırmaktadır. Özellikle sakal, bıyık bölgesi erkeklerin en sık tercih ettiği bölgelerdir

 Kadınlarda ise iğneli epilasyon, kaş dahil olmak üzere yüz bölgesine uygulanır.

Yüz bölgesine yapılan iğneli epilasyon seansları kişiden kişiye, kişinin kıl yapısı, bölgenin büyüklüğüne göre değişir. Ortalama olarak 3 seans sonunda yüksek başarı elde edilir.

İğneli Epilasyon Kaç Seans Sürer?

İstenmeyen tüylerde kadın ve erkeklere kesin çözüm sunan iğneli epilasyon seans sayısı ve seans arasındaki zaman dilimi kişiden kişiye değişir. İnce ve açık kıl sahipleri için seans sayısı daha az olabilir. Daha kalın kıl yapısına sahip olanlar için seans sayısı daha fazla sürebilir. İşlem yapılan bölgenin büyüklüğü de seans sayısını belirler. Seanslar arasında olan zaman dilimini kişinin ihtiyacına göre belirlenir. İlk seanstan sonra gözle görülür sonuç ortaya çıkar.

Adetliyken İğneli Epilasyon Yapılır mı?

Kadınların adet döneminde iğneli epilasyon yaptırmanın, tıbbi olarak bir engeli yoktur. Ancak adet döneminde, özellikle ilk 2-3 gün cilt yüzeyi çok hassas olur. Bu nedenle pek tercih edilmez.

İşlem Sonrası Dikkat Edilecekler

Bu işlem uygulandıktan sonra şunlara dikkat edilmelidir:

  • İşlem yapılan bölgeye 24 saat su değdirilmesi önerilmez.
  • İşlem yapılan bölgeye kozmetik ürünler sürülmemelidir. 
  • Yüz bölgesine uygulanan işlem için yüz yıkamada dikkat edilmelidir. Yüz yıkarken soğuk yada ılık su tercih edilmelidir.
  • Güneş ışınlarından mümkün olduğunca korunmalıdır. Mecburi durumlarda yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

İğneli Epilasyon Zararları Nelerdir?

İğneli epilasyon,  steril ortamda, doktor tarafından yaptırılmalıdır. Bu şartlar sağlandıktan sonra bu işlem son derece güvenli bir işlemdir. İşlemde kişiye özel iğneler kullanılır. Bu da hastalık kapma, mikrop kapma riskini ortadan kaldırır. 

Steril olmayan ortamda, işin uzmanına yaptırılan iğneli epilasyon, mikrop, kapma, enfeksiyon, cildin tahriş olması, hastalık kapma gibi yan etkiler doğurabilir.

İğneli Epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

İğneli epilasyon; hamilelere, kalp pili olan kişilere,, açık yarası olanlara önerilmez.  Ameliyat olmuş kişilere ilk üç ay bu işlem önerilmez.

Tedaviler ve hizmetlerimiz hakkında tüm merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz veya aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dr. İnayet Özhan Öztürk
Sibel KARAHAN
Sibel KARAHAN
21:38 12 Jun 22
Dr inayet hanım çok iyi bir hekim ve çok iyi bir insandır . Gözünüz kapalı güvenebilirsiniz
Gonca Avşar
Gonca Avşar
17:23 24 Mar 22
Güleryüzlü tavrı ve profesyonelliği ile başarılı bir doktor
Gülen Coşkuner
Gülen Coşkuner
09:43 24 Mar 22
Dr. İnayet Hanım ve ekibi gerçekten muhteşem.Yaptıkları her işlemin hakkını çok yerinde veriyorlar,çok hasta taraftarı bir hekim ve güçlü ekip.İyiki tanıdım çok memnun kaldım .Bütün herkese gönül rahatliğiyla öneriyorum sonsuz teşekkürler Elinize emeğinize sağlık Başarılariniz sürekli ve en zirvede zolsun sağ olun var olun
Murat Öztürk
Murat Öztürk
17:28 18 Mar 22
Ozon tedavisi yaptırdım, fibromiyalji rahatsızlığıma çok fayda etti. Gerçekten güzel bir klinik etlik de olması da çok büyük bir avantaj, herkese tavsiye ediyorum.
Tüm Değerlendirmeleri Oku
js_loader
Paylaş
Yorum yazın

A. Eğlence M. Giresun C. 35/9

Etlik, Keçiören, Ankara

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmt : 9:00 - 18:00

Cep Telefonu

(0532) 464 05 43

WhatsApp

Soru Sor