Medikal Cilt Bakımı

22 Oca

İnsan cildi belkide en korumasız organdır. Güneşin zararlı ışınları, rüzgar, yağmur, soğuk, sıcak, hava kirliliği direkt cildi etkiler.  Hastalıklar ve yanlış beslenme de eklendiğinde cilt sağlığını kaybeder.

Medikal cilt bakımı sayesinde cilt ölü hücrelerden temizlenir, eski sağlığına kavuşur. Hijyenik ortamda, profesyonel ürün kullanılarak yapılan medikal cilt bakımının düzenli yapılması önerilir.

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medikal cilt bakımı,  profesyonel bakım ürünleri ve aletler kullanılarak, hijyenik klinik  ortamda, uzman kişiler tarafından yapılan cilt bakımıdır.

Bu işlem sayesinde cilt kaybettiği nem dengesini geri kazanır, ölü derilerden arınarak temizlenir, sivilce, akne, siyah nokta gibi oluşumlar yok edilir ve önlenir.

Medikal Cilt Bakımında Neler Var?

Cilt; rüzgar, yağmur, kar,soğuk, sıcak gibi dış etkenlerden en çok etkilenen organdır. Üstelik ilerleyen yaş, sağlıksız ve dengesiz beslenme, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar ve bazı hastalıklar cildin sağlığını kaybetmesini hızlandırır.  Cildi tüm bu olumsuz durumlardan korumak için düzenli bakım yaptırmak gerekir. 

Medikal cilt bakımı, cildi derinlemesine temizleyerek, eski sağlığına kavuşmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde cilt kolaylıkla sağlığına kavuşur, pürüzsüz ve parlak görünüm kazanır.

Medikal Cilt bakımında profesyonel ürünler kullanılır. Bu ürünler cildi temizlemeye, peeling yapmaya, sıkılaştırmaya yarar.

Bu bakım kişiye özel, kişinin cilt yapısına göre belirlenir. İşlemde tonik, peeling, temizleme sütleri, buhar işlemi, radyofrekans uygulaması, maskelerin yeri vardır. 

Medikal Cilt Bakım Faydaları

Medikal cilt bakımının başlıca faydaları şunlardır:

  • Medikal cilt bakımı, yaşa bağlı gelişen cilt hasarlarını onarır.
  • Güneşin zararlı etkilerinden cildi korur.
  • Rüzgar, soğuk, sıcak gibi zorlu hava şartlarına karşı cildi korur, cildin direncini artırır.
  • Ciltte oluşan sivilce, akne, siyah nokta gibi oluşumları yok eder ve önler.
  • Cildin nem dengesini korur.
  • Ciltte oluşan lekeleri giderir.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal cilt bakımı, hijyenik, klinik ortamda, doktor tarafından yapılır.  İşlem öncesi kişinin cilt tipi belirleyen analizler yapılır. Cilt analizinde şunlar belirlenir;

  • Cilt yaşı
  • Kişinin cilt tipinin yağlı,kuru ya da karma gibi türü belirlenir.
  • Cildin ihtiyacı olan temel maddeler tespit edilir.
  • Cilt problemleri belirlenir ve uygun bakım programı oluşturulur.

 Medikal cilt bakımında; nemlendirici, maske, tonik, kremler, serumlar, doğal özlü peelingler vardır. 

Analiz sonucunda medikal bakım için kullanılacak olan  profesyonel ürünler belirlenir. Bu sayede kişinin cilt tipine, ihtiyacına özel cilt bakımına başlanır.

Cilt analizi ve uygun ürünler belirlendikten sonra, cilt temizlenir. Etkili bir bakım için cilt temizliği önemlidir. Cilt temizliği iki aşamada gerçekleşir. Öncelikle yüzeysel bir temizlik yapılır. İkinci aşamada ise cilt makyaj, kir, krem gibi ürünlerden tamamen arındırılması için tonik ile temizlenir. 

Tonik temizliği ardından, cildin  ölü hücrelerden arındırılması için peeling yapılır.  Bu işlem sonrası buhar banyosu yapılabilir. Buhar banyosu sayesinde cilt yumuşar, gözenekler açılır ve işlem yapılması kolaylaşır. Buhar banyosu sayesinde açılan gözeneklerden siyah noktalar, yağ atıkları, bezecikleri temizlenir.

Tamamen arındırılmış olan cilt, jel uygulamasıyla sakinleştirilir. Bu işlemden sonra radyofrekans ve tonik uygulaması yapılabilir. Bu sayede cildin açılan gözenekleri sıkılaştırır, sarkma önlenir. Medikal cilt bakımında maskelerin yeri önemlidir.  Bakımın arındırıcı ve sıkılaştırıcı etkisinin daha uzun süre kalıcı olması için maske işlemleri uygulanır. Maske ciltte gerektiği kadar bekletilir ve çıkarılır.

Ardından cildin ihtiyacına göre destekleyici, bakım serumları, nemlendiriciler masaj yoluyla uygulanır. Son olarak güneş kremi uygulaması yapılabilir. Tüm bu işlemler kişiye özel yapılmaktadır.

Medikal Cilt Bakımı Ne Kadar Sürer?

Doğal bir işlem olan bu işlem genç, yaşlı, kadın erkek herkesin yaptırabileceği bir bakım uygulamasıdır. Bu işlem kişinin cilt tipine göre 40 dakika ila bir saat arası sürebilir.

Medikal Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Medikal cilt bakımı, kimyasal bir işlem değildir. Bu işlem  cilt sağlığını korumak, cildin kaybettiği değerleri yerine koymak için gereklidir. Zorlu yaşam koşullarının etkisini azaltmak için ayda bir medikal cilt bakımı yapılmalıdır. Her ay bakım yaptıramayan kişiler ise yılda birkaç defa medikal cilt bakımı yaptırmalıdır.

Tedaviler ve hizmetlerimiz hakkında tüm merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Dr. İnayet Özhan Öztürk
Paylaş
Yorum yazın

A. Eğlence M. Giresun Cd

Etlik, Keçiören, Ankara

Hizmet Saatleri

Pzt - Cmt : 9:00 - 18:00

Cep Telefonu

(0532) 464 05 43

WhatsApp

Soru Sor